Плюсове и минуси на нейния подход
Снимка: Guliver / iStock
Бабата стана ключова фигура в живота на младото семейство. Не защото може и знае повече за отглеждането на детето, а по необходимост – майките са заети, младите родители учат или градят кариера.
Налага се децата да прекарват не само учебната година под грижите на баба, но да са заедно и през лятото – по време на почивка на морето, а понякога и за цялото лято.
Плюсовете
+ Детето е обгрижено и получава положителни емоции. Съвременните баби обикновено са грамотни и културни хора. Те имат търпение да се занимават, да четат, да разказват, да обясняват и разширяват кръгозора на детето.
+ Баба постоянно готви нещо вкусно, търпеливо слуша, отговаря на въпроси, посвещава цялото си внимание на внуците.
+ Баба има повече търпение. По-старото поколение не бърза, търпи детските капризи и лудории. Трудно се гневи. Малките деца често доверяват на баба своите тайни, защото тя знае как да слуша и ги чува. Дори често влиза в ролята на психолог.
+ Бабата е по-приемливият вариант от бавачка. Тя обича детето с цялото си сърце. И винаги ще го пази всеотдайно от всичко.
Снимка: Guliver / iStock
+ Баба пази и предава семейни традиции и опит. Тя знае много и е щастлива да сподели своя опит с внуците си. Родителите по правило нямат достатъчно време за това.
Минусите
- Бабите искрено желаят на внуците си добро, но в същото време са сигурни, че само те знаят как се отглеждат деца. Всяко възражение и критика от стана на родителите се приема с враждебност.
- Роделите и бабата трябва да са на едно мнение по въпросите на образованието. И да имат един подход. Обикновено родителите учат детето да бъде самостоятелно, а баба поема твърде много от задълженията му. Тя бърза да изпълни желанията и прищевките на внуците си, разрешава това, което родителите забраняват. Разбира се, тя прави това само от любов към детето, защото не може да откаже или забрани нещо. Хлапето обаче се обърква, не разбира точно изискванията: какво наистина е възможно и кое не. Това може да доведе до сериозен стрес.
- Страда родителският авторитет. Бабата остава за цял живот майка на собственото си дете. Тя си позволява да прави забележки, коментари, да се кара на родителите в присъствието на детето, като по този начин подкопава авторитета им. А уважението към родителите е също толкова важно, колкото и любовта.
- Хиперопека. Бабите много често искат да предпазят внуците си от всякакви трудности. Те опитват да решават всички техни проблеми, участват в детските конфликти и опитват да вземат „правилната“ страна. Често хранят детето в устата до училищна възраст, подреждат и гладят дрехите на тийнейджъра. Така силно допринасят за липсата на самостоятелност и за неумението му да се справя с проблемите. Детето лесно свиква с режима на ол инклузив и расте своенравно и егоистично.
- Глезене. Бабите позволяват на внуците си почти всичко, тъй като твърдо вярват, че децата трябва да се глезят. Дори кратък престой при бабата променя поведението на детето. След това е много трудно да се сложи ред и дисциплина.
- Често конфликтът между бабата и младите родители е неизбежен. Той се разпалва много лесно. Примерно с думите: „В наше време ...“
Днес възгледите за родителството са толкова различни, че наистина няма база за сравнение.
Как да намалим щетите
Няколко прости съвета ще ви помогнат да не усложнявате и да не изостряте семейните отношения.
1. Установете единен подход в изискванията към детето. Те включват ежедневието, уменията за самообслужване, някои отговорности. Говорете с баба за необходимостта да спазва тези правила.
Снимка: Guliver / iStock
2. Не правете баба слугиня – нека тя бъде убедена, че детето няма да се умори, ако се обслужва и поема (според възрастта си) част от задълженията вкъщи.
3. Учете детето да я уважава. Не го оставяйте да се държи грубо и да я манипулира.
4. Не оставяйте детето дълго време при бабата, освен ако не е абсолютно необходимо. Продължителната раздяла с родителите не се отразява добре на психиката му.
5. Спорните въпроси на възпитанието трябва да се решават, когато децата не са край вас.
Мама, татко, баба и дядо са най-важните хора за едно дете. Затова намерете разбирателство помежду си.
Светлана Садовникова, адаптация Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари